Terapia Pedagogiczna.

Przebieg i organizacja studiów

• Studia nadające kwalifikacje, trwające 3 semestry
  • program studiów obejmuje 380 godzin oraz 120 godzin praktyk
  • zajęcia realizowane są w trybie niestacjonarnym, (w piątek od godz. 16-ej) soboty i niedziele, średnio co dwa tygodnie w siedzibie Uczelni
  • absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia Studiów Podyplomowych z zakresu Terapii Pedagogicznej

Cel kształcenia

Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do realizacji działań psychokorekcyjnych o charakterze edukacyjnym, rozwojowym i terapeutycznym. Kształcenie polega na doskonaleniu umiejętności kierowanych do dzieci które wykazują zaburzenia w zachowaniu. Studia przygotowują do celowości formułowania projektów rozwojowoterapeutycznych i edukacyjno–terapeutycznych, realizowanych w formule pracy indywidualnej jak i grupowej, pozwalających na kształtowanie środowiska przyjaznego dla dzieci i młodzieży z problemami adaptacyjnymi. Nabyta w trakcie studiów wiedza i umiejętności predysponują absolwentów do podejmowania interwencji wychowawczej, czyli doprowadzenia do określonych zmian w sferze emocjonalnej i poznawczej.

Adresat studiów

Adresatem studiów są nauczyciele przedszkoli i szkól ogólnodostępnych, psycholodzy i pedagodzy szkolni, psycholodzy i pedagodzy pracujący w poradniach psychologicznopedagogicznych, wychowawcy.

Sylwetka absolwenta

Absolwent studiów zostanie wyposażony w wiedzę teoretyczna dotyczącą identyfikacji problemów dzieci związanych z rozwojem psychoruchowym, podstawowych problemów terapii pedagogicznej i jej wpływu oraz znaczenia dla prawidłowego procesu edukacji dzieci i młodzieży.

Nabędzie praktycznych kompetencji w zakresie stosowania wiedzy w czasie prowadzenia zajęć wspomagających rozwój dziecka.

Absolwenci studiów licencjackich po ukończeniu studiów podyplomowych uzyskują kwalifikacje do nauczania w przedszkolach, szkołach podstawowych. Natomiast ukończenie studiów podyplomowych przez absolwentów studiów drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich pozwala na prowadzenie zajęć we wszystkich typach szkół z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami rozwoju.

1. Prawne aspekty opieki i wychowania
  2. Podstawy pedagogiki specjalnej
  3. Praca z dzieckiem dyslogicznym (dyskalkulia, dysortografia)
  4. Wybrane zagadnienia z psychologii rozwojowej, wychowawczej i klinicznej
  5. Socjoterapia i psychoterapia
  6. Diagnoza systemowa w zaburzeniach
  7. Praca w grupie terapeutycznej
  8. Integracja sensoryczna.
  9. Organizacja procesu terapeutycznego.
  10. Wybrane zagadnienia z logopedii i terapii zaburzeń mowy.
  11. Metody pracy z dziećmi i młodzieżą ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi w uczeniu się i zachowaniu.
  12. Metody pracy z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami rozwoju ruchu.
  13. Metody pracy z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami rozwoju emocjonalnego i społecznego.
  14. Wybrane zagadnienia z terapii osób z ADHD.
  15. Społeczne uwarunkowania rozwoju jednostki.
  16. Niekonwencjonalne metody w terapii pedagogicznej.
  17. Współpraca terapeuty ze środowiskiem wychowawczym jednostki.
  18. Współczesne problemy opieki, wychowania i wspierania rozwoju osób ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi.

Warunki ukończenia studiów podyplomowych

• uczestnictwo w zajęciach programowych
  • zdanie przewidzianych programem egzaminów
  • zaliczenie praktyk zawodowych
  • zdanie egzaminu końcowego
  • wniesienie wymaganych opłat

Koszt studiów: 1100 zł. za semestr. Czesne należy wpłacać na konto:

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie

Bank Spółdzielczy

05 8444 0008 0000 0082 6251 0046

Istnieje możliwość rozłożenia czesnego na raty, według indywidualnych uzgodnień.

Rekrutacja na rok akademicki 2013/2014 trwa

Rekrutacja kandydatów ma charakter ciągły. Warunkiem uruchomienia studiów podyplomowych w/w zakresie jest zebranie się grupy 15 osób.

Opiekun: dr Anna Matyja i mgr Janina Szkowron

Sekretariat Studiów Podyplomowych

tel: 32/623-51-80

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

1. Podanie
  2. Kwestionariusz osobowy
  3. Dyplom/odpis ukończenia studiów wyższych lub poświadczona za zgodność z oryginałem kserokopia
  4. Kserokopia dowodu tożsamości
  5. Fotografie - 2 szt.
  6. Koperta ze znaczkiem na list polecony - 2 szt.

REKRUTACJA ON-LINE

Formularze do pobrania